Ласкаво просимо,

ads

Share

Голосування

Полезно

Flag Counter

Wednesday 04 September 2013
18 листопада 1941 року рейхсміністр східних окупованих територій Альфред Розенберґ підписав кілька директив, що стосувалися політичного та мовно-культурного розвитку окупованої території України. Таємні інструкції адресували рейхскомісару Еріху Коху.

Ними передбачалося, що війна проти Росії повинна гарантувати життя не лише німецького народу, а й усієї Європи. І не останню роль у цьому процесі має відіграти Україна. Але в українців за століття склалася своя національна та історична свідомість. Тому використовувати їх у своїх цілях буде дуже складно. Значить, на окупованій території країни треба ввести авторитарне німецьке управління.

Як пише у науковій розвідці "Україна і Німеччина у другій світовій війні" історик Володимир Косик, "саме з цієї причини ідея розбудови українства в політичну силу проти Москви, яку обмірковувано перед війною 1941 р., мусила бути відкинута. У новій ситуації Райх не міг більше брати на себе допомогу чужим народам".

Німці на окупованих територіях мали розгорнути пропаганду, що українці також повинні йти на жертви. Німеччина брала на себе захист України проти нападів Москви як єдина, хто може гарантувати безпеку Східної Європи. Тому без німецької сили українці б утратили усе, а з часом їх би просто знищили.

Німці планували встановити протекторат над Україною на 25 років. Після чого мова могла іти про незалежність України.

Перед Еріхом Кохом рейхсміністр ставить завдання запровадити українську мову в усі сфери життя: як у побутовому спілкуванні, так і на рівні офіційних органів управління.

Передбачалося, що служби рейхскомісара будуть єдиною структурою, котра керуватиме життям на території України. Її планували зробити адміністративною автономією на рівні повітів чи районів. Керівництво Німеччини вважало, що на території України має розвиватися українська мова, і українці повинні користуватися у спілкуванні цією мовою. А представники адміністрації усіх рівнів, тобто німці, мають вивчити мову народу, протекторат над країною якого хотіли встановити.

Німці розуміли, що пригнічення чи мовне чи культурно-соціальне обов'язково призведе до зростання бюрократично апарату управління. І посилалися на досвід окупаційного режиму Росії, котра насаджувала в Україні власні духовні, економічно-політичні цінності та російську мову.

Кілька років тому, працюючи в одному з архівів, я надибав цікавий документ. Циркуляр розповсюджували серед підрозділів групи армій "Південь". Датований він 28.10.1941 року. У ньому є цікавий абзац:

"Кожен німець у цій країні (мова про Україну, - авт.) повинен знати, що в місцевому населенні не треба бачити лише більшовиків (як це найчастіше й відбувається), так як воно у своїй більшості героїчно боролося проти більшовиків і пережило у цій боротьбі багато чого страшного. Кожен німець повинен навчитися не дати ввести себе в оману зовнішньою стороною, а уміти зрозуміти наслідки цих двадцяти років. Населення в результаті цих двадцяти років обідніло, погано вдягнене, воно працювало увесь час на інших і тому не таке старанне як ми. Його постійно пригнічували, тому воно не самостійне і не активне".

18 вересня 1941 року Полтаву захопили німецькі війська й місто стало адміністративним центром Полтавського ґебіту (Kreisgebiet Poltawa).

Цивільна адміністрація Полтави за кілька місяців відновила діяльність відділів освіти та культури. Вчителям-предметникам запропонували створити підручники для навчання дітей у 1-4 класах. Укладати їх почали 1 листопада, а вже 1 січня 1942 року в Полтаві запрацювали народні школи.

В газеті "Рідне слово" того періоду читаємо: "Кращі педагогічні сили Полтави склали програму навчання, а також виготовили підручники для початкової школи. Для майбутніх учителів влаштовано двотижневі курси. У Полтаві відкрито 12 народних 4-х клясових шкіл, причому в більшості з них є рівнобіжні відділи. У школах вчиться 2000 дітей. Себто 70% полтавських дітей віком від 8 до 12 років. Крім цього існують в Полтаві ще різні професійно-технічні школи".

Ще за кілька місяців створили український буквар. Це був перший буквар в Україні, виданий в умовах німецької окупації. Крім нього видали читанку для 1-4 класів.

А в січні 1942-го у школах з'явилися й підготовані вчителями підручники української та німецької мов.

Український буквар написав О. Кустолян. Методичну допомогу йому надали відомі вчителі-методисти Ф. Пошивайло та І. Михайленко. Назвали буквар "Рідне слово". Кілька примірників букваря зараз зберігаються у Полтавському державному архіві. Примітно те, що наклад книги, і це в умовах поневолення, склав 10 тисяч примірників.

Буквар був позбавлений будь-яких ідеологічних нашарувань. Своїми змістом прищеплював любов до рідного краю, природи, української мови. В підручник умістили короткі оповідання, прислів'я, приказки. В букварі діти читали про знаряддя праці, тваринність і рослинність України, її історію та релігію.


Текст: Микола МАРЧЕНКО
Джерело: Gazeta.ua


Idealist on Wednesday 04 September 2013 - 20:29:52 | Комментарии 0
Latest Forum Posts
  Теми Додав Переглядів Відповідей Последнее сообщение
Прикріплена тема BfV Rules / Admin / Windows 10 (Battlefield Vietnam) Rambo 279 0 -
 
Закрита тема unban (Battlefield Vietnam) AEX 1904 5 AndyMir
Thu, 12 January 2017, 15:49 
Закрита тема +++Forgive me.unban mE+++ (Battlefield Vietnam) n***.zombie 3134 7 AndyMir
Thu, 12 January 2017, 15:49 
Закрита тема Need help from head Admin please !! (Battlefield Vietnam) ze 2362 4 AndyMir
Thu, 12 January 2017, 15:49 
Прикріплена тема CD Key Hash (Battlefield Vietnam) Rambo 534 0 -
 
Закрита тема Server BUG (Battlefield Vietnam) El CzuPaKadRa 4243 11 AndyMir
Wed, 11 January 2017, 13:56 
Закрита тема Request ban for player ! < tHoNg > ! (Battlefield Vietnam) ze 2144 3 AndyMir
Wed, 11 January 2017, 13:54 
Закрита тема Admin Bongwater (Battlefield Vietnam) ze 2196 7 AndyMir
Wed, 11 January 2017, 13:53 
Закрита тема UNBAN (Battlefield Vietnam) bombi 1854 1 AndyMir
Wed, 11 January 2017, 13:51 
Прикріплена тема How to report players (Battlefield Vietnam) Rambo 294 0 -
 
Теми: 268 | Відповідей: 7037 | Переглядів: 757367
Категорії новин


Вибрати мову

Time

Міні-чат

ПошукОн-лайн

Game Server

Game Server

Game Server

ads

Данный проект создан только в познавательных целях и ни в коем случае не несет пропагандистских идей фашизма или национал-социализма,
любые материалы сайта предназначены для любителей истории или же для простых граждан, которые увлекаются данной тематикой.

RSS
Час генерації:0.1625 сек.,0.0197 з цього зайняли запити.Запитів БД:49. Використано пам`яті:766,756Б